5 Şubat 2010 Cuma

3-D Gözlük ve Dinozorlar

Bu 3-D gözlük olayiyla ben 1993 Kasim'inda haftada bir (cumadan cumaya) yayimlanmaya baslayan, 36 dergilik Dinozorlar serisinde tanismistim (Aslinda ayni dergi yine 1992 veya 1993'te Isvicre'de yayimlanmaya baslamisti, orada arkadaslarda görmüstüm ama kullanma firsatim olmamisti. Yani ismen taniyordum kendisini ama samimi degildik henüz). Derginin orta sayfasinda tahmin edebileceginiz üzere 3-D dinozor resmi vardi. 4. veya 5. sayida kaybetmistim sanirim gözlügü ben.Resimde görülen dinozor Edmontosaurus

O dergi ayrica fosforlu t-rex maketi vermisti. Bir hafta sag eli, öbür hafta sol kaburgalarindan 3 tane filan diye 18 haftada iskeletini (rahmetli annemin babanesini korkutmaya calismistim o iskeletle de yememisti kadin tabi), kalan 18 haftada da dis yüzeyini tamamlamistim. Dis yüzeyini de boyamak gerekiyordu. Ben boyayana kadar oldukca sevdigim t-rex'i, boyadiktan sonra sogudum. Bok gibi olmustu zira. Akmisti filan.

Dergilerin hepsini birkac defa okumustum. O kadar cok sevmistim bu yaratiklari, büyüdügümde paleontolojist olmaya karar vermistim. Orta 3'e geldigimde, sinif arkadasimin ablasinin ÖYS tercih defterinde Türkiye'de paleontoloji bölümünün olmadigini ögrenip kendimi istatistik bilimine vermistim (Ankara üniversitesinde 408 taban puanli Paleantropoloji bölümü vardi). Halbuki Türkiye'de bir sürü fosilin olduguna cok eminim.

Not1: Yaziyi Dogus'un www.bumacevdeizlenir.blogspot.com'daki Önemli olan boyu degil islevi adli yazidan esinlenerek yazdim. Daha dogrusu, oraya 3-D gözlügün Türkiye'ye gelisiyle ilgili bir seyler karalarken bu konuda bir yazi yazilabilecegi ayridina vardim. O yüzden orada yayinlamayip buraya koydum.
Not2: Dergiler depremden sonra bir daha görülemedi.