5 Şubat 2010 Cuma

3-D Gözlük ve Dinozorlar

Bu 3-D gözlük olayiyla ben 1993 Kasim'inda haftada bir (cumadan cumaya) yayimlanmaya baslayan, 36 dergilik Dinozorlar serisinde tanismistim (Aslinda ayni dergi yine 1992 veya 1993'te Isvicre'de yayimlanmaya baslamisti, orada arkadaslarda görmüstüm ama kullanma firsatim olmamisti. Yani ismen taniyordum kendisini ama samimi degildik henüz). Derginin orta sayfasinda tahmin edebileceginiz üzere 3-D dinozor resmi vardi. 4. veya 5. sayida kaybetmistim sanirim gözlügü ben.Resimde görülen dinozor Edmontosaurus

O dergi ayrica fosforlu t-rex maketi vermisti. Bir hafta sag eli, öbür hafta sol kaburgalarindan 3 tane filan diye 18 haftada iskeletini (rahmetli annemin babanesini korkutmaya calismistim o iskeletle de yememisti kadin tabi), kalan 18 haftada da dis yüzeyini tamamlamistim. Dis yüzeyini de boyamak gerekiyordu. Ben boyayana kadar oldukca sevdigim t-rex'i, boyadiktan sonra sogudum. Bok gibi olmustu zira. Akmisti filan.

Dergilerin hepsini birkac defa okumustum. O kadar cok sevmistim bu yaratiklari, büyüdügümde paleontolojist olmaya karar vermistim. Orta 3'e geldigimde, sinif arkadasimin ablasinin ÖYS tercih defterinde Türkiye'de paleontoloji bölümünün olmadigini ögrenip kendimi istatistik bilimine vermistim (Ankara üniversitesinde 408 taban puanli Paleantropoloji bölümü vardi). Halbuki Türkiye'de bir sürü fosilin olduguna cok eminim.

Not1: Yaziyi Dogus'un www.bumacevdeizlenir.blogspot.com'daki Önemli olan boyu degil islevi adli yazidan esinlenerek yazdim. Daha dogrusu, oraya 3-D gözlügün Türkiye'ye gelisiyle ilgili bir seyler karalarken bu konuda bir yazi yazilabilecegi ayridina vardim. O yüzden orada yayinlamayip buraya koydum.
Not2: Dergiler depremden sonra bir daha görülemedi.

2 yorum:

Yavuz dedi ki...

Kısa bir not düşeyim. "Türkiye'de bir sürü fosilin olduğuna eminim" yazmışsın. Buradaki fosilden kastın dinozor fosili ise (en azından ben öyle anladım) bunun olmasına imkan yok; çünkü dinozorların yaşadığı çağda (230 milyon yıl öncesinden 65 milyon yıl öncesi arasındaki zaman) ülkemizin olduğu bölge sular altındaymış, dolayısıyla bu bölgede hiç bir zaman dinozor yaşamamış.

Yok fosilden kastın TDK'daki 2. anlam ise (Düşünce, yaşayış biçimi vb. bakımlardan çağın gerisinde kalmış kimse) bunun için paleontolojist olmaya gerek yok, bu türde istemediğin kadar fosil mevcut bizde. Levent Kırca mizahı gibi oldu ama idare et, bu saatte ancak bu kadar sosyal mesaj verebiliyorum :P

Ben de ilk 3D görüntüyü benzer zamanda görmüştüm. Bir arkadaş bu dergiyi okula getirmişti, onun sayesinde tanışmıştım 3D'yle. Bundan önce de "Freddy's Dead: The Final Nightmare" filmi sayesinde 3D'yi duymuştum ilk kez. Bu filmin bir sahnesi 3 boyutlu olarak çekilmiş. Sinemada da gözlük dağıtılmış, millet ilk kez o zaman tanışmış bu teknolojiyle. Ama bu olayı tam hatırlamıyorum, kuzenim izlemişti filmi, eve elinde 3D gözlükle gelmişti. Bu olaydan eskisi var mı bilmiyorum.

D.McGee dedi ki...

bu dinazorlu minazorlu şeyleri hatırlar gibiyim ama o zaman çok küçüktüm, net değiller kafamda... o yüzden o yazıda aklıma bile gelmemişti üç boyutlu oldukları.

sabah gazetesi de vermişti sanki bi aralar